PRISTUPNA VSEM PACIENTUM

 

Přeloučské skvosty

 
 

  Jsou lidé, kteří mění tváře měst jen svým uměním. Rudolf Kříženecký mezi ně patřil a z provinční Přelouče udělal město s krásnou tváří. Jeho Občanská záložna, Divišova vila a Evangelický kostel jsou architektonické skvosty.

 

Přelouč je jedním z nejstarších historicky doložených míst regionu. Ve svém znaku má černý rošt ve zlatém poli, který je atributem sv. Vavřince, patrona opatovického kláštera, kterému byla darována v roce 1086 králem Vratislavem I. Mnohem později byla silueta Přelouče ozdobena  jedinečným souborem několika zachovaných novorenesančních staveb arch. Rudolfa Kříženeckého a to Občanskou záložnou, evangelickým chrámem a Divišovou vilou .

 

 

 Prof. Ing. Rudolf Kříženecký dr. h. c. 

/28. října 1861 Zadar, Dalmácie – 12. března 1939 Praha/ 

byl český architekt a profesor na Českém vysokém učení technickém v Praze. 

Pro rok 1925–1926 byl zvolen rektorem ČVUT,

 

který na nynějším území  České republiky zanechal řadu krásných staveb (více na Wikipedii), mezi něž se  ty přeloučské řadí na první místa: 

1899 –1900 – budova Občanské záložny - Občanská záložna patří městu Přelouč, které ji také obnovilo spolu s celým náměstím do jejíhož rámce skvělě zapadá. V této budově probíhá každoroční "Filipovského" předávání cen v TV dabingu.

1902 –1905 – evangelický chrám - evangelický chrám patří cirkvi.

1905 –1907 – Divišova vila - Divišovu vilu vlastní  manželé Ivana a Lumír Kyselovi, kteří do její záchrany a citlivé rekonstrukce vložili nemalé prostředky a úsilí.  Divišova vila má statut Kulturní památky. Nyní se ve vile nachází Galerie umění a firemní školka. Historie vily: – vila ředitele cukrovaru a starosty města Přelouče Jana Vincence Diviše.  Z rodiny sídlíci původně ve vile pocházel i chirurg Jiří Diviš. Ve vile bylo od roku 1974 do počátku devadesátých let umístěno přeloučské městské muzeum. Poté zde od roku 1993 fungoval vícegenerační pečovatelský dům Českobratrské církve evangelické.

Náhledy pohlednic.

 

Stavby najdete na těchto pozicích v mapách Google(QR) a Seznam:

                              

                                       Evangelický chrám                                                    Občanská záložna                                                           Divišova vila

 

Podrobnosti: o životě a díle najdete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Kříženecký 

               
   
 

2015 © ELMET, spol s r.o. Přelouč          All rights and ©,® reserved            Nopocitadlo zeal